|
|
Slapp med skrekken tross sjokkstart – klare for EM-finale Danmark er klare for finale i EM etter 31-28 seier over Island.
Island rystet danskene i Herning fra start, og ledet med tre mål midtveis i første omgang.
Danskene kom seg etter åpningssjokket, og ledet med et mål til pause.
I den andre omgangen kjempet islendingene heroisk, men løftet frem av 15 000 dansker i ryggen ble de regjerende VM- og OL-mesterne for sterke, og skal spille finale på søndag mot Tyskland.
Mathias Gidsel ble kåret til banens beste, og med syv mål er han på god vei til å bli mesterskapets toppscorer.
Gisli Kristjansson for Island var kritisk til de norske dommerne Lars Jørum og Håvard Kleven:
– Det var mange situasjoner hvor de blåste for tidlig, og ga Danmark for enkle straffer.
Viaplays ekspert Ole Erevik på sin side mener dommerene løste kampen på en god måte:
–Det er mange situasjoner i en intens kamp, men Island må kikke andre veier for å finne ut hvorfor de tapte.
Island møter Spania til bronsefinale på søndag klokken 15.15, og finalen mellom Danmark og Tyskland har avkast klokken 18.00. |
Publisert: 21:13 30-01-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 30-01-2026 klokken 23:11. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/slapp-med-skrekken-tross-sjokkstart-_-klare-for-em-finale-1.17750289 Artikkelen har til nå hatt 2 visninger og 1 klikk.
|
|
|