|
|
Leknessund kjempet om seier: – Hvilken etappe han leverer Andreas Leknessund var på offensiven på den 8.-etappen av Giro d´Italia mellom Chieti og Fermo.
Tromsø-mannen angrep ved flere anledninger, og den siste gangen kom han løs med UAE Team Emirates-duoen Mikkel Bjerg og Jhonatan Narváez.
– Det var så mye motvind i starten. På et punkt foralte jeg lagkameratene mine at jeg ga opp. Men jeg klarte likevel å komme meg avgårde på en eller annen måte, sa Leknessund til HBO Max/Eurosport.
Nordmannen og Narváez skulle holde unna hele veien til mål. Inngangen til målbyen Fermo var av det brutale slaget.
Én mil fra mål angrep Narváez og fikk med en gang besøk av Uno-X-rytteren på bakhjulet.
– Han ser sterkere ut her, Narváez. Men for en duell vi har fått her, kommenterte Carl Fredrik Hagen.
Ecuadorianeren vant etappe 4 av årets ritt, og har nå totalt fire etappeseirer fra Giro d´Italia.
Iført den norske mesterskapstrøya hadde Leknessund ikke mye å svare med i møtet med brutale Muro di Via Reputolo mot slutten av den 156 kilometer lange etappen.
– Det var beina som avgjorde. Det var motvind mot slutten, så å sykle på flata i motvinden var veldig hardt. Vi kjørte hardt og smart. Og til slutt hadde vi mulighleten til å gå for etappeseieren, sa Narváez til HBO Max om duellen mot Leknessund.
Selv mente Uno-X-rytteren fikk det meste ut av lørdagen etappe:
– Narváez var sterkere mot slutten. Det var litt som forventet. Jeg kan ikke si at jeg var nærme seier, men det var det jeg klarte å få til i dag, resonnerte Leknessund.
Det norske kommentatorparet var imponert over den norske innsatsen for dagen:
– Ja, hvilken etappen han leverer her, Andreas Leknessund. Men han taper for en sterkere mann i dag, kommenterte Theis Magelssen.
– Det er en fantastisk prestasjon med 2.-plass, kommenterte Hagen.
I en større gruppe bak Leknessund og Narváez hadde Uno-X plassert både Johannes Kulseth og Martin Tjøtta. Sistnevnte ble nummer tre på etappen. |
Publisert: 17:55 16-05-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 16-05-2026 klokken 17:55. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/leknessund-kjempet-om-seier_-_-hvilken-etappe-han-leverer-1.17886231 Artikkelen har til nå hatt 3 visninger og 0 klikk.
|
|
|