Atle Lie McGrath med hilsen til morfar etter nedturen Publisert: 08:15 17-02-2026 Kilde: NRK «Kjære morfar. Jeg gav alt i jakten på den aller største drømmen.»
Slik starter Atle Lie McGrath sin hilsen til morfar på Instagram dagen etter at han kjørte ut etter å ha ledet OL-slalåmen.
«Jeg har prøvd å plukke opp de knuste bitene av hjertet mitt den siste uken, og så ble det knust på nytt. Ta vare på de du elsker, du vet aldri hvor lenge du har dem.»
McGrath som mistet morfaren sin på samme dag som åpningsseremonien, har hatt tøffe dager i Italia.
– Når det da blir så tøft på hjemmebane og så tøft i bakken, da blir det mye, sa McGrath til NRK mandag kveld. | 
 |
|
Kvinnenes stafettlag er klart – Arnekleiv inn for Tandrevold Publisert: 07:38 17-02-2026 Kilde: NRK Karoline Knotten, Marthe Kråkstad Johansen, Maren Hjelmeset Kirkeeide og Juni Arnekleiv utgjør det norske stafettlaget på morgendagens skiskytterstafett i Anterselva, bekrefter Olympiatoppen.
Det betyr at Ingrid Landmark Tandrevold, som har skuffet med svak skyting tidligere i OL, er vraket. | 
 |
|
Disket ukrainsk OL-utøver med hard kritikk mot IOC: – Tilrettelegger for russisk propaganda Publisert: 07:19 17-02-2026 Kilde: NRK Vladyslav Heraskevytsj er tilbake i Ukraina igjen etter å ha blitt diskvalifisert i OL. Han omtaler IOC som «i praksis medskyldig» i russiske forbrytelser.
I et innlegg på X har han lagt ut en video fra Kyiv. I innlegget retter han sterk kritikk mot Den internasjonale olympiske komité (IOC).
– Hver uke vender stadig flere russiske idrettsutøvere tilbake til internasjonale arenaer, mens ukrainere fortsetter å leve gjennom en humanitær katastrofe forårsaket av russiske angrep. Når IOC tilrettelegger for russisk propaganda, blir organisasjonen i praksis medskyldig i disse forbrytelsene, skriver Heraskevych.
– Støtt Ukraina i deres rett til å leve, fortsetter han.
Heraskevytsj ble disket kun kort tid før han skulle ha deltatt i skeletonkonkurransen i OL sist uke. Årsaken var at han ønsket å konkurrere med en hjelm som viser ukrainske idrettsfolk drept i Russlands krig mot Ukraina.
Det anså IOC som et regelbrudd.
Heraskevytsj benyttet hjelmen i de seks offisielle treningsomgangene i OL, men fikk senere beskjed fra IOC om at den ikke ville bli tillatt i konkurransen.
I OL har 13 russiske og sju belarusiske utøvere fått grønt lys til å konkurrere under såkalt nøytrale.
IOC utestengte først alle utøvere fra Russland og Belarus etter invasjonen av Ukraina i 2022, før de senere åpnet for deltakelse under nøytral status. (NTB) | 
 |
|
Vonn hjemme i USA etter OL-skaden: – Ikke stått på beina på over en uke Publisert: 07:04 17-02-2026 Kilde: NRK Lindsey Vonn er endelig hjemme i USA igjen. 41-åringen forteller at hun ikke har vært på beina siden skrekkfallet i OL for en drøy uke siden.
Vonn pådro seg en komplisert leggskade i et stygt fall i OL-utforen i Cortina d´Ampezzo søndag 8. februar. Det skjedde bare uker etter at hun fikk korsbåndet avrevet i et fall i Crans Montana.
I et innlegg på X kommer hun med siste nytt om egen tilstand og opplyser at hun er tilbake igjen i USA.
– Jeg har ikke stått på beina på over en uke. Jeg har ligget immobil i sykehusseng siden rennet. Selv om jeg ikke kan stå ennå, føles det fantastisk å være tilbake på hjemlig grunn, skriver Vonn.
– En stor takk til alle i Italia for at dere tok så godt vare på meg.
Lekene i Italia var hennes store mål, men drømmen om sitt første OL-gull siden utforen i Vancouver-OL i 2010 brast tidlig med det dramatiske fallet i Cortina. (NTB) | 
 |
|
Får stryk for dette – har gitt «langrennsklær» til alpinistene Publisert: 04:34 17-02-2026 Kilde: NRK – Et tydelig tegn på bruk-og-kast-mentaliteten, mener organisasjonen Framtiden i våre hender. | 
 |
|
Ble hetset før OL-gull: – Skjønner ikke hvorfor de gjør det Publisert: 21:37 16-02-2026 Kilde: NRK Karoline Simpson-Larsen er langt fra den eneste kvinnelige utøveren som har blitt utsatt under OL. | 
 |
|
Sendte ut tittelforsvareren – røk selv i neste runde Publisert: 21:26 16-02-2026 Kilde: NRK Macclesfield, som til daglig spiller i National League – nivå fem i England – sto for en av tidenes cupbomber i forrige runde da de slo ut regjerende FA-cupmester Crystal Palace.
I fjerde runde tok imidlertid eventyret slutt mot ny Premier League-motstand i Brentford.
Kampen bølget begge veier, men avgjørelsen falt etter 70 minutter. Da var Macclesfield-spiller Sam Heathcote uheldig og satte ballen i eget mål. Flere scoringer ble det ikke, og Brentford er dermed videre til femte runde, der de møter West Ham til en ren London-duell på London Stadium. | 
 |
|
Eileen med nok et OL-sølv – gullet glapp igjen Publisert: 20:52 16-02-2026 Kilde: NRK For andre gang i Milano Cortina ble det «bare» OL-sølv til superstjernen Eileen Gu. Denne gangen i Big Air.
Gullet gikk til Megan Oldham, som endte med en poengsum på 180,75. Gu endte på 179, og klarte dermed ikke å forsvare gullet fra Beijing for fire år siden.
Bronsen gikk til italienske Flora Tabanelli på 178,25 poeng.
Gu – som er født i USA, men representerer Kina i OL – falt fra gullet i slopestyle tidligere i OL, og endte også da med sølv.
Én gullmulighet gjenstår i OL 2026 for friski-kjøreren. Den kommer i half pipe lørdag.
I OL 2022 tok Gu gull i både Big Air og half pipe, samt sølv i slopestyle. Hun har altså tatt OL-medalje i fem øvelser på rad. | 
 |
|
Rørt Forfang etter snøkaos: – Tenker bare på samtalene jeg hadde med pappa Publisert: 20:03 16-02-2026 Kilde: NRK Den norske medaljekampen fikk et ekstra spenningsmoment da været plutselig snudde. Siste runde av rennet ble avlyst – og sikret norsk bronse. | 
 |
|
Tøff trekning for Haaland og Manchester City - Arsenal møter cupaskeladd Publisert: 18:59 16-02-2026 Kilde: NRK Mandag ettermiddag ble den femte runden av FA-cupen trukket, og oppgjørene ble som følger:
West Ham – Macclesfield/Brentford
Wrexham – Chelsea
Wolverhampton – Liverpool
Mansfield Town – Arsenal
Leeds – Norwich
Fulham – Southampton
Port Vale/Bristol – Sunderland
Newcastle – Manchester City
Dermed blir det nok en gang cupmøte mellom Newcastle og Manchester City. Lagene møttes nylig i semifinalen i ligacupen, der Manchester City gikk seirende ut sammenlagt over to kamper.
Arsenal tar turen til Mansfield Town. Laget som til vanlig spiller i League One tok seg videre denne helgen etter å ha slått Premier League-laget Burnley på bortebane.
Liverpool får også tøff motstand i femte runde, med bortekamp mot Wolverhampton. Chelsea skal på sin side til Racecourse Ground for å møte Wrexham, klubben som eies av Hollywood-profilene Ryan Reynolds og Rob McElhenney. | 
 |
|
42-åring gir OL aller mest glitter og stas: Denne kjolen har 200.000 glassperler Publisert: 17:23 16-02-2026 Kilde: NRK Spektakulære kjoler med glitter og stas er en del av kunstløp i OL. | 
 |
|
42-åring gir OL aller mest glitter og stas: Denne kjolen har 200.000 glassperler Publisert: 17:23 16-02-2026 Kilde: NRK Spektakulære kjoler med glitter og stas er en del av kunstløp i OL. | 
 |
|
Fem meter høye snøfjell foran Aspmyra: – Aldri sett noe lignende Publisert: 17:16 16-02-2026 Kilde: NRK To døgn før storoppgjøret mot Inter Milan foregår det en kamp mot klokka for å flytte 80 tonn med snø fra Aspmyra stadion. | 
 |
|
Svensk curlingfiasko i OL: – Rett og slett for dårlig Publisert: 17:04 16-02-2026 Kilde: NRK Sveriges curlingherrer er tittelforsvarer i OL og var en het kandidat til nok et gull. Men med tre runder igjen av grunnspillet er medaljesjansen borte.
Muligheten forsvant da Sverige tapte 3-7 mot Tyskland mandag. Det hindrer svenskene fra å kunne kjempe seg inn blant de fire beste nasjonene som går til semifinale og deretter medaljekamper.
– Det er rett og slett for dårlig, sa curlingspiller Christoffer Sundgren i SVTs sending og la til:
– Dette kommer nok til å sitte i lenge. Vi når ikke opp til nivået vi håpet på, men samtidig har det vært symptomatisk for hele sesongen.
Lag Edin, som det svenske laget heter fordi Niklas Edin er skip, er regjerende olympiske mestere. I Italia-OL har de kun vunnet én av seks kamper. Det har fått en hel curlingverden til å måpe.
(NTB) | 
 |
|
Rosenborg henter Johan Bakke fra Strømsgodset Publisert: 17:04 16-02-2026 Kilde: NRK Rosenborg og Strømsgodset er enige om en overgang for midtbanespilleren Johan Bakke. | 
 |
|
Norsk bragd i OL – slo verdseinarane i curling Publisert: 16:05 16-02-2026 Kilde: NRK Norge er eit steg nærare semifinalen etter at dei slo verdseinar Storbritannia 7–6 i ein thriller av ein kamp i Cortina måndag. | 
 |
|
Måtte på do i avgjerande augneblink: – Var litt halvlang i maska Publisert: 16:05 16-02-2026 Kilde: NRK Britane tabba seg ut på siste steinen i den åttande curlingrunden mot Norge. Men då var Norges skip Magnus Ramsfjell oppteken med heilt andre ting. | 
 |
|
Norsk bragd i OL – slo verdseinarane i curling Publisert: 15:45 16-02-2026 Kilde: NRK Norge er eit steg nærare semifinalen etter at dei slo verdseinar Storbritannia 7–6 i ein thriller av ein kamp i Cortina måndag.
– Det er ei bragd det her å slå Storbritannia i eit OL. Dei er rangert nummer ein i verda. No treng gutane antakeleg ein seier på dei tre neste for å karre seg til ein semifinale, seier Svae til NRK.
Dei norske curlingherrane var sjølvsagt svært nøgde med sigeren som var svært viktig for at draumen om semifinale skulle leve vidare.
– Vi er vel på sporet. Akkurat denne sigeren her var ein bonus, så burde vi vel hatt med oss ein siger til frå dei andre kampane. Men når du slår Mouat – dei beste i verda – så kan du slå kven som helst. Så det her er utruleg digg før dei nesten kampane, seier Gaute Nepstad til NRK.
Norge opna godt mot det britiske laget og tok det første poenget i den tredje omgangen etter at britane hadde nulla dei to første rundane.
Ved pause var det uavgjort 2–2 på isen i Cortina.
– Vi har spelt kjempebra. Dei har ikkje fått noko gratis. Berre å halde fram med det vi har gjort no, sa reserve Wilhelm Næss til NRK i pausen.
Norge heldt fram det gode spelet mot verdseinarane etter pausen. I sjuande runde utlikna nordmennene til 4–4 før dei etter ein tabbe av skip Bruce Mouat gjekk opp i føringa 6–4.
Britane kom tilbake og før siste runde låg alt til rette for ein thrilleravslutning. Norge hadde siste stein og den sikra norsk siger.
Tre svært tøffe oppgjer står igjen for dei norske curlingherrane.
Tysdag møter Noreg regjerande OL-meister Sverige. Etter det ventar stornasjonar som både Sveits (onsdag) og Canada (torsdag). | 
 |
|
OL-kondomer selges på nettet – for 1200 kroner stykket Publisert: 15:37 16-02-2026 Kilde: NRK I OL-landsbyen i Milano ble det tomt for kondomer på få dager. Noen av dem har dukket opp til salgs på markedsplassen Vinted for høye summer.
Det rapporterer avisen Corriere della Sera. De skriver at kondomene er lagt ut for salg for 105,70 euro per stykk, som tilsvarer 1190 kroner etter dagens kurs.
Det er allerede bestilt en ny leveranse på 5000 kondomer til landsbyen der OL-utøverne bor. Tidligere i OL ble det rapportert at de 10.000 kondomene som var delt ut til utøverne i Cortina d´Ampezzo var revet bort, og nå har altså det samme skjedd i Milano.
Utdeling av kondomer til OL-utøverne er en etablert tradisjon som oppsto under sommer-OL i Seoul i 1988. Målet er å øke bevisstheten rundt forebygging av seksuelt overførbare sykdommer.
Det er heller ikke et ukjent fenomen at utøvere tar med seg kondomene hjem som suvenirer eller til og med forsøker å selge dem. Men OL-arrangøren i Italia innrømmer overfor Corriere della Sera at etterspørselen etter kondomer i årets vinterleker har vært høyere enn ventet.
(NTB) | 
 |
|
LSK-back ble kneoperert – ute på ubestemt tid Publisert: 15:03 16-02-2026 Kilde: NRK Lillestrøms danske venstreback Frederik Elkær har måttet operere etter at han pådro seg en kneskade i sesongoppkjøringen.
Elkær skadet seg i treningskampen mot HamKam 30. januar. Undersøkelsene i etterkant viste at det måtte gjøres et mindre inngrep i kneet.
Mandag ble han operert, skriver LSK i en statusoppdatering.
– Etter videre utredning ble det konkludert med at et lite inngrep i kneet var nødvendig. Frederik er nå operert og ser frem til å komme i gang med rehabiliteringen, sier fysioterapeut Sondre Jakobsen.
Det blir ikke opplyst om lengden på skadeavbrekket.
24-åringen leverte fire mål og elleve målgivende for Lillestrøm i fjor. Romerikingene er tilbake i Eliteserien etter at de gikk ubeseiret gjennom hele 2025-sesongen og vant cupen. (NTB) | 
 |
|